Taiteiden yön 2020 tapahtumat listattuina tapahtumakategorian mukaan.
Tapahtumien tarkemmat tiedot löytyvät sivulta Tapahtumat / Evenemang 2020
Kaikki Taiteiden yön tapahtumat eivät ole ilmaisia, joten kannattaa tarkastaa hinta ja varaustilanne hyvissä ajoin etukäteen.

Konstens natt-evenemangen 2020 grupperade enligt kategori.
Närmare uppgifter om evenemangen hittas på sidan Tapahtumat / Evenemang 2020
Alla evenemang under Konstens natt är inte gratis, så det lönar sig att kontrollera eventuella biljettpriser och tillgängligheten av biljetter på förhand.

Kirjallisuus / Litteratur

  • Hansakorttelin Taiteiden yö, klo 13:30 alkaen, Hansakortteli, Yliopistonkatu 20
  • Hansan Suomalaisen Kirjakaupan Taiteiden torstai, klo 14–20, Suomalainen Kirjakauppa, Kauppakeskus Hansa, Kristiinankatu 9
  • Kirjojen Yö Akateemisessa Kirjakaupassa, klo 17–21, Akateeminen Kirjakauppa, Hansakortteli, Eerikinkatu 15
  • Bokens Natt i Akademiska Bokhandeln, kl. 17–21, Akademiska Bokhandeln, Hansakvarteret, Eriksgatan 15
  • Kirjojen yö Sammakon Kirjakaupalla & Kahvihuoneella, klo 17–22, Yliopistonkatu 28

Kuvataide / Bildkonst

  • Taidetta Taiteiden yössä – Galleria R. Lindewall, klo 10 alkaen, Kauppiaskatu 3
  • Turun Kamerat 90 vuotta -juhlanäyttely, klo 10–18, Brinkkalan Galleria, Vanha Suurtori 3
  • Funkraamin Taiteiden yö, klo 10–22, Kehys & Galleria Funkraami, Puutarhakatu 9 a
  • Taiteiden yö Brinkkalan Outolinnussa, klo 11–19, Brinkkalan Outolintu, Vanha Suurtori 3
  • KUI Design taidemyyntinäyttely, klo 11–22, KUI Design Local Shop, Kristiinankatu 6
  • Antti Jussila ja Rita Vaali: Felt Moon and Lofty Softy, klo 12–18, Nykytaidetila Kutomo, Kalastajankatu 1 B
  • Hansakorttelin Taiteiden yö, klo 13:30 alkaen, Hansakortteli, Yliopistonkatu 20
  • Galleria Joellan Taiteiden yö 2020, klo 16–20, Galleria Joella ja sen edusta, Läntinen Rantakatu 21
  • WAMissa vietetään ysäri-iltaa, klo 17–20, WAM Turun kaupungin taidemuseo, Itäinen Rantakatu 38
  • På Konstens natt är det 90-talstema på WAM, kl. 17–20, WAM Åbo stads konstmuseum,
    Östra Strandgatan 38
  • Taiteiden yö / Kunstide öö Viron kunniakonsulaatissa, klo 18–22, Vanha Suurtori 3 (sisäpiha)
  • Turun Sunnuntaimaalareiden Väripläjäys, Tuomiokirkon Terassin Taiteiden yö, klo 18, Tuomiokirkkotori
  • Aboa Vetus & Ars Novan Taiteiden yössä valokuvataiteilija Jorma Puranen, klo 18–22, Aboa Vetus & Ars Nova -museo, Itäinen Rantakatu 4–6
  • Kaasupallon videotaideteokset pyörivät Taiteiden yönä, klo 21–24, Kaasukellonaukio, Matruusinpolku 8

Musiikki / Musik

  • Urbaani levytori, klo 10–22, Vähätori
  • Yhteislaulua, Taiteiden yö Turun tuomiokirkolla, klo 13, Turun tuomiokirkko
  • Hansakorttelin Taiteiden yö, klo 13:30 alkaen, Hansakortteli, Yliopistonkatu 20
  • WAMissa vietetään ysäri-iltaa, klo 17–20, WAM Turun kaupungin taidemuseo, Itäinen Rantakatu 38
  • På Konstens natt är det 90-talstema på WAM, kl. 17–20, WAM Åbo stads konstmuseum,
    Östra Strandgatan 38
  • Taiteiden yö Forum korttelissa, klo 17–22, Forum Kortteli, Kauppiaskatu 4
  • Tuomiokirkon Terassin Taiteiden yö, klo 17 alkaen, Tuomiokirkkotori
  • Flame Jazz Delivery: Jukka Eskola Soul Trio, klo 17–21:30, Turun keskustan alueella
  • Apan Anders / Konstens natt på svenska, kl. 17:15, Scenen vid Hus Lindman, Biskopsgatan 15
  • Taiteiden yö Hämähäkkiterassilla, klo 17:30 alkaen, Hämähäkkiterassi, Itäinen Rantakatu 12
  • Kauppahallin Taiteiden yö, klo 18–21, Turun Kauppahalli, sisäänkäynti Linnankadun puolelta
  • Margaretha Ante Porcos / Konstens natt på svenska, kl. 18:20, Scenen vid Hus Lindman, Biskopsgatan 15
  • TFO: Iltaserenadi, klo 19–20, Turun tuomiokirkko, Tuomiokirkonkatu 1
  • Duo Arkipelag / Konstens natt på svenska, kl. 19, Scenen vid Hus Lindman, Biskopsgatan 15
  • Jazz Office Stream: Ilkka Arola Tagine Trio, klo 19, YouTube / Jazz Office Turku, Forum Kortteli
  • Blåslaget / Konstens natt på svenska, kl. 19:20, Scenen vid Hus Lindman, Biskopsgatan 15
  • Shanty Singers / Konstens natt på svenska, kl. 19:50, Scenen vid Hus Lindman, Biskopsgatan 15
  • Kreikkalaista tunnelmaa Café Siriuksen terassilla, klo 20, Kaupunginkirjaston sisäpiha, Linnankatu 2
  • Trubaduren Magnus Gräsbeck / Konstens natt på svenska, kl. 20:10, Scenen vid Hus Lindman, Biskopsgatan 15
  • Barbora Xu / Konstens natt på svenska, kl. 20:30, Scenen vid Hus Lindman, Biskopsgatan 15
  • ÅK Ensemble / Konstens natt på svenska, kl. 21, Scenen vid Hus Lindman, Biskopsgatan 15
  • TFO: Yömusiikkia, klo 21:30–22:15, Turun tuomiokirkko, Tuomiokirkonkatu 1
  • The L.A.W. / Konstens natt på svenska, kl. 21:30, Scenen vid Hus Lindman, Biskopsgatan 15
  • Green Onion / Konstens natt på svenska, kl. 22, Scenen vid Hus Lindman, Biskopsgatan 15

Näyttämötaide / Scenkonst

  • Hansakorttelin Taiteiden yö, klo 13:30 alkaen, Hansakortteli, Yliopistonkatu 20
  • Turun Kaupunginteatteri: Cabaret-musikaalin avoin harjoitus, klo 16:15–16:45, Päänäyttämö, Itäinen Rantakatu 14
  • Taiteiden yö Aurinkobaletissa, klo 17–18, Aurinkobaletti, Manilla, Itäinen Rantakatu 64
  • KAKSIN VAI YKSIN -pienoisteoksen filmiesitykset, klo 17, Tanssiteatteri ERI, Yliopistonkatu 7
  • Somenäyttämö Turun Kaupunginteatterin Facebook-sivulla, klo 17–17:45
  • Åbo Svenska Teater / Konstens natt på svenska, kl. 17:45, Scenen vid Hus Lindman, Biskopsgatan 15
  • Sankari Puluboi -hittinäytelmä, klo 18, Kuusiston linnanrauniot, Kaarina
  • Jo-Jo Teatterin Taiteiden yö, klo 18–20, Jo-Jo Teatteri, Itäinen Rantakatu 64
  • Tarinoita varjoisilta kujilta -kierros, lähtö klo 18, Taivaan Vanujen (sininen taideteos teatterin vieressä) takaa Virastotalon edestä
  • Teatteri Akselin avoimet harjoitukset, klo 18–20, Teatteri Akseli, Humalistonkatu 8 A, 2. kerros
  • KAKSIN VAI YKSIN -pienoisteoksen filmiesitykset, klo 18, Tanssiteatteri ERI, Yliopistonkatu 7
  • Turun Kaupunginteatteri: Rakkaani, Conan Barbaari -esityksen avoin harjoitus, klo 18:00–18:30, Pieni näyttämö, Itäinen Rantakatu 14
  • KDC Dansgrupp / Konstens natt på svenska, kl. 18, Scenen vid Hus Lindman, Biskopsgatan 15
  • Rosanna Fellman – POETRY PIRKKO / Konstens natt på svenska, kl. 18:40, Scenen vid Hus Lindman, Biskopsgatan 15
  • Secret Comedy Club Dynamossa, ovet klo 19, show klo 19.30, Dynamo, Linnankatu 7
  • TkuÖpenMic – Tähdet syttyvät, runo palaa!, klo 19–22, Bar Ö, Linnankatu 7
  • KAKSIN VAI YKSIN -pienoisteoksen filmiesitykset, klo 19, Tanssiteatteri ERI, Yliopistonkatu 7
  • Åbo Svenska Teater på Konstens natt, kl. 19, Åbo Svenska Teater, Eriksgatan 13
  • Taiteiden yö Åbo Svenska Teaterissa, klo 19, Åbo Svenska Teater, Eerikinkatu 13
  • Åbo Svenska Teater på Konstens natt, kl. 20:15, Åbo Svenska Teater, Eriksgatan 13
  • Taiteiden yö Åbo Svenska Teaterissa, klo 20:15, Åbo Svenska Teater, Eerikinkatu 13

Ruoka&juoma / Mat&dryck

  • Suuret Oluet – Pienet Panimot, klo 15–01, Mannerheiminpuisto
  • Taiteiden Yö M Kitchen & Cafessa, klo 17–23, M Kitchen & Cafe – Aboa Vetus & Ars Nova, Itäinen Rantakatu 4-6
  • Turkuseuran Akkunakaffila, klo 17–20, Vanha Suurtori 3
  • Viinijoogaa, Tuomiokirkon Terassin Taiteiden yö, klo 17, Tuomiokirkkotori
  • Kauppahallin Taiteiden yö, klo 18–21, Turun Kauppahalli, sisäänkäynti Linnankadun puolelta

Muut / Övrigt

  • Taiteiden yö Turun tuomiokirkolla, klo 9–18, Turun tuomiokirkko
  • Föripuodin Taiteiden yö, klo 13–20, Vanha Suurtori 3, Brinkkalan talon 1. kerros
  • Apteekkimuseo ja Qwenselin talo, klo 17, Läntinen Rantakatu 13 b
  • Turkuseuran murrevisa klo 18, Vanha Suurtori 3, Brinkkalan talon 1. kerros
  • Turkuseuran murrevisa klo 19, Vanha Suurtori 3, Brinkkalan talon 1. kerros